Sadece ev dekorasyonunda değil insan hayatında da renklerin etkisi büyük bir önem taşıyor. Canlı renkler bize enerji verirken, daha sade renklerle sakinleşiyor, huzuru hissediyoruz. Sarı renklerinin yoğun kullanıldığı bir alanda enerjimiz ve yaratıcılığımız artarken, beyaz ve gri tonlarının hakim olduğu bir oda da kendimizi daha dingin hissedebiliyoruz.

Renklerin etkisi ev dekorasyonuna yansıtıldığında enerjimizi doğru kullanmak adına renkleri etkili bir şekilde kullanmak gerekiyor. Beyaz rengin hakim olduğu bir yatak odası dekorasyonu bizi çok daha rahat uykuya geçirirken, turuncu renginin hakim olduğu yatak odası dekorasyonu enerjimizi yükselttiği için uyku kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.

Bu etkilerin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için, pastel renklerin dekorasyonda etkisi başlıklı bir blog yazısı yazmaya karar verdik. Eğer pastel renklerden hoşlanıyorsanız ve ev dekorasyonu sizin için önemliyse, bu yazımızı keyifle okuyacağınıza eminiz

 


Laurus Koltuk Takımı

 

Pastel Renklerin Ev Dekorasyonundaki Etkisi

Pastel tonlar ne çok canlıdır, ne de soluktur. İki kavramında arasında bir noktada dengede duran tonlara sahiptir. İnsanlara yansıttığı his ise dinginlik ve huzurdur. Bu nedenle örneğin, yatak odalarında çoğunlukla pastel renkler tercih edilir. Aynı şekilde meditasyon alanlarında da dingin bir his yarattığı için pastel tonları tercih edilir.

Pastel tonlar dar alanları daha geniş gösterir. Bu nedenle ev dekorasyonunda dar alanlarda pastel tonların kullanılması önerilir. Geniş bir görünüm yaratmasının yanı sıra aynı zamanda derinlikte kattığı için banyo dekorasyonunda da kullanılabilir. Evinizde iç açıcı alanlar yaratmak ve dingin bir atmosfer hissi istiyorsanız pastel renkleri tercih edebilirsiniz.  

Salon Dekorasyonunda Pastel Renklerin Kullanımı

Salon evin en geniş alanı olduğu için pastel renk seçimi konusunda cesur davranabilir, farklı renkleri birbiri ile uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Pastel tonlar aynı zamanda bulunduğu alana romantik bir hava kattığı için salon dekorasyonuna çok yakışacağına eminiz. Mor, lila ve pembe gibi tonlar en sık tercih edilen pastel renkler arasında yer alır. Siz de salon dekorasyonunda bu tarz renkleri tercih ederek hem romantik hem de dingin bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

 


Nasse Koltuk Takımı

Konfor Mobilya tarafından tasarlanmış olan Nasse Koltuk Takımı pastel tonların keyifli birlikteliğine güzel bir örnek… Tamamlayıcı duvar renkleri, uygun perde ve halı seçimiyle çok güzel olacağına eminiz.

 

Yemek Odası Dekorasyonunda Pastel Renklerin Kullanımı

Ev dekorasyonunda yemek odası için ayrı bir oda ayırmak kolay olmayabilir. Bunun yerine salonda yemek odası takımınızı da kullanabilirsiniz. Yemek takımı sandalyenizin renklerini pastel tonlarda tercih ederek koltuk takımınız ile bir uyum elde edebilirsiniz. Yemek odası mobilyalarınız ise ister ahşap renklerinde, isterse beyaz olsun pastel tonlara uyum sağlayacaktır.

 


Bass New Yemek Odası Takımı

Salon dekorasyonunda Nasse Koltuk Takımı’nı önermiştik. Yemek odasında ise Bass New Yemek Odası Takımı’nı tercih ederek mükemmel bir uyum elde edebilirsiniz.  

 

Yatak Odası Dekorasyonunda Pastel Renklerin Kullanımı

Pastel tonlar evin her odasına yakışıyor ancak yatak odası denildiğinde pastel tonlardan vazgeçilemiyor. Çünkü insanlar özellikle yattıkları alanlarda dinginlik ve huzur arıyorlar. Pastel tonlar ise bu dinginliği ve huzuru bütünüyle karşılıyor. Pastel tonlar dendiğinde akla ilk olarak açık renkler geliyor ancak koyu renklerin de pastel tonlarda olabildiğini hatırlamak gerekiyor.

Mavi ve pembe gibi renklerde olabildiği gibi, lacivert ve gri gibi renklerinde pastel tonlarını bulmak ve ev dekorasyonunda kullanmak mümkün.

 


Carpinus Yatak Odası Takımı

Koyu renk bir yatak başlığı kullanmak isterseniz, lacivert rengini tercih edebilirsiniz. Carpinus Yatak Odası Takımı’nda bulunan yatak başlığının zevkinize hitap edeceğini biliyoruz.

 

Banyo Dekorasyonunda Pastel Renklerin Kullanımı

Kişisel bakım alanlarımızı temsil eden banyolar uzun uzun duş alabildiğimiz ve günün yorgunluğunu sıcak bir banyo ile atabildiğimiz alanlardır. Meditatif olması ve dingin bir atmosfer yaratılması bu nedenle önemlidir. Bütün bir banyoyu pastel tonlarda dekore edemeyiz ancak aksesuar seçimimizde pastel tonları tercih ederek huzuru yakalayabiliriz. Pastel tonlardaki mumluklar ve banyo takımı ile keyifli anlar sizleri bekliyor.

Eviniz, her şeyiniz. Bunu biliyoruz. Bu nedenle ev dekorasyonu ile ilgili pratik bilgilerle evinizi güzelleştirmenize ve dekorasyon fikirlerinizi çeşitlendirmeye özen gösteriyoruz. Umarız ev dekorasyonunda pastel tonların etkisi başlıklı yazımızla size keyifli bir okuma zamanı sağlayabilmişizdir.