Klasiğin ihtişamına bayılanlar, geçmişin zarafetinden vazgeçemeyenler ve sadeliğin ihtişamını tercih edenler… Bugün sizleri bir hayli ilgilendirecek bir konumuz var.

Bir kır evinde olduğunuzu hayal edin. Geçmiş zamanlardasınız. Adımınızı evin yatak odasına atıyorsunuz. Ahşap mobilyalar, renklerin sade uyumu, içinde bulunduğunuz o mütevazi görünen çiftlik evinin her noktasında kendince bir lüks taşıyan gösterişli parçalar… İçiniz birden huzurla doluyor değil mi? 2021 yılında, şehrin orta yerindeki evlerinizde bu huzuru yaşamamak için hiçbir nedeniniz yok. Hadi gelin, başka bir yüzyıldan uzanan elle tasarlanmış gibi mutlu edecek country tarzı yatak odaları için hazırladığımız dekorasyon fikirlerine göz atalım.

Onlar Eskiden Ne Kullandıysa Siz de Kullanın

Yatak odalarınızı country tarzına göre tasarlamaya başlamanın ilk adımı elbette ki eşya seçimi. Kataloglara bakmaya başladınız. Birbirinden çeşitli ve güzel karyolalar, yatak başlıkları, gardıroplar ve daha bir sürü farklı çeşit yatak odası eşyası… Ancak tasarımınızı belirlerken kendinize sormanız gereken ilk soru: “Eski zamanlarda bir kır evim olsaydı, eşyalarım nasıl görünürdü?”

 • Ahşabın Şıklığından Faydalanabilirsiniz

Görünümle başlayalım. Eşyalarınızın eskitilmiş bir görünüme sahip olmaları için genelde desenli ahşaplar kullanabilirsiniz.

Espanse Yatak Odası
 • Ferforje: Yatak Odalarınız için Bir Zaman Makinesi

Yataklarınız için ferforje yatak başlıkları ve karyolalar hem istediğiniz şık görünümü sağlayacak hem de odanızın ait olduğu zaman dilimini birden değiştirecektir.

 • Kullanımı Unutulmuş Eşyalara Yer Verebilirsiniz

Artık yatak odalarımızda pek de fazla görmediğimiz eşyalara kucak açmanın sizce de zamanı gelmedi mi? Örneğin yatağınızın ayakucuna yerleştireceğiniz ahşap bir sandık işlevselliğiyle fazlaca işinize yarayacağı gibi aradığınız rustik görünümü de size kazandıracaktır.

Yeni Her Zaman En İyisi Değildir

En baştan bir oda dizayn etmeye niyetlendiğimizde genellikle ilk adresimiz online kataloglar oluyor. Bu adreslerden ana yatak odası alışverişimizi tamamladığımızı varsayalım. Ancak aradığımız country tarzına ulaşmak için yolumuz elbette aksesuarlardan da geçecek. Bunun için de yine en doğru adres eskiler!

 • İl Adres Tarihin Tanığı Antikacılar

Çeşit çeşit aksesuarlar, sehpalar, yatak odanızın başköşesine yerleştirebileceğiniz çok şık berjerler karşılayacak sizleri. Belki de yatağınızın yanına ya da odanızın geniş başka bir bölümünde yüksekçe bir sehpanın üzerine yerleştireceğiniz bir gramofonla tanışacaksınız.

 • Aile Yadigarları Her Zaman Saklanmalı mı?

Aile büyüklerimiz: tarihin birinci dereceden tanıkları. Üstelik hepsi de en yakınlarımız. Country tarzı bir yatak odası tasarlamaya karar verdiğinizde belki de en doğru adreslerden biri ailemizdeki büyüklerimiz olacaktır. Örneğin yıllar önce babaannenizin evinde kullandığı o ahşap sandığı ondan isteseniz ve yatak odanızdaki en güzel yeri ona ayırsanız sizce de çok güzel olmaz mı? Böylece hem istediğiniz tarza yakınlaşır hem de ailenize ait bir hatırayı da evinizde yaşatmış olursunuz.

Renkler Tarzın Aynasıdır

Renkler asla yanıltmaz. Hangi tarzda bir oda yaratmak istiyorsanız isteyin, kullanacağınız renklerde o tarzın bir karşılığının olduğundan emin olabilirsiniz. Country tarzının da elbette kendine has, bakıldığında dönemi hissettirecek renkleri var. Peki nerede, hangi renkleri kullanmalıyız?

 • Duvarlarda ağırlıklı olarak yumuşak renklere yer vermenizde fayda var. Bizce country tarzında bir odada kullanabileceğiniz favori duvar renkleri açık yeşil, kayısı rengi ve pembe olacaktır. Ancak tabii ki söz sizin. Eşyalarınızla uyumlu bir duvar rengiyle neler yaratacağınız sizin ellerinizde.
 • Yataklarınız ve özellikle nevresim takımlarınız da tarzınızı yansıtmanız için biçilmiş kaftan. Seçtiğiniz renk paletine göre dilediğinizce renklendirebilir hatta belki biraz da desen katmak isteyebilirsiniz.

Stilin Tamamlayıcısı: Aksesuarlar

Odanızın ana eşyaları kadar, o eşyalara eşlik edecek doğru aksesuarları belirlemekte de yarar var. Sonuçta her süper kahraman filminde, asıl kahramanımızın mutlaka yardımcıları olur değil mi? İşte aksesuarlarımız da stil yaratırken ana eşyalarımıza aynı böyle katkı sağlayacaklardır.

 • Komodinlerinize yerleştireceğiniz ufak saksı çiçekleri hem minimalist duruşlarıyla fazla yer kaplamadan göz doldurmayı başaracak hem de odanızı tasarlarken peşinden gittiğiniz doğallığa fazlaca katkı sunacaktır.
 • Hasır aksesuarlara kır evlerinde bolca kullanılır. Bu konuda bizim önerimiz, odanızda hasır sepetlere yer vermeniz ya da belki ufak hasır sandalyeler kullanmanız olabilir.
 • Gözden hep kaçırsak da fotoğraf çerçeveleri güçlü bir tamamlayıcı olabilir. Bu konuda her şey sizin zevkinize bağlı. İster hasır örme bir çerçeve kullanın, isterseniz ahşap desenlerinin hakim olduğu eskitme bir çerçeve…

Doğru Işık Tarzınızı Aydınlatır

Eşyalarınızı seçtiniz. Bahsettiğimiz adresler de gezildi. Artık yavaş yavaş sona geliyorsunuz. Eminiz ki görenlerin gözlerini alamayacağı, tıpkı izlediğimiz o eski filmlerdeki kır evlerine benzeyen bir yatak odası tasarladınız. Her şey çok güzel ancak bu güzelliği ortaya ne çıkarabilir? Tabii ki doğru aydınlatma! Bir eşyayı sahip olduğu tüm güzelliğiyle ancak doğru seçilmiş, odanın atmosferine uygun bir aydınlatma ortaya çıkarabilir.

 • Kır evlerinde duvara asılı aydınlatmalar çokça kullanılırdı. Rustik tasarlanmış flamanlı ampuller, duvara monte edeceğiniz dik avizelerinizin içinde bizce çok şık duracak.
 • Tavan aydınlatmaları da bir o kadar önemli. Ev modası katalogları ise bu konuda son zamanlarda çokça gelişmiş durumda. Buradan ister duvar aydınlatmalarınıza uyumlu rustik modeller seçebilir, isterseniz de sadeliği ihtişamla buluşturacak eskitme avize modellerine yönelebilirsiniz.
Chloe Yatak Odası

Zaman geçtikçe moda algısı ve tasarım dili değişiyor. Ancak bu değişimin tasarıma elbette ki katkısı büyük çünkü modernlik bir yandan da eskiyi değerli hale getiriyor. Bugün birçoğumuz evlerimizde ya da kıyafetlerimizde özlediğimiz o eski stilleri, o sadeliği arıyor, ona yöneliyoruz.

İster “Sadelik en güzel tasarım dilidir.” diyenlerden olun, isterseniz de “Eşyaların gösterişinden faydalanmak benim işim.” diyenlerden… Country tarzı yatak odalarında her tarzdan seçenek ve en önemlisi modernle nostaljinin birleştiği şık tasarımlar sizleri bekliyor.