Çalışma odaları tamamen ilgilenmek istediğiniz konuya odaklanabileceğiniz, yaratıcılığınızı artırarak üretkenlik gösterebileceğiniz alanlardır. Burada zaman geçirirken kendinizi rahat, ama aynı zamanda zinde hissetmeniz gerekir. Boş bir oda içerisinde bir sandalye ve bir masaya yer vermenin çalışma odası dekorasyonu için yeterli olmayacağı elbette aşikâr. Bu odada kullanacağınız renklerden kullanacağınız mobilyaların hammaddesine kadar bütün detaylar önem taşır. Çalışma masası modelleri de bu alanın tasarımında önemli bir role sahiptir. Ortaya iyi bir çalışma alanı, aynı zamanda da şık ve konforlu bir ortam çıksın istiyorsanız, ev dekorasyonu fikirleri konusunda birkaç dergi karıştırmanız ya da yazımızı daha dikkatli okumanız gerekiyor.

Hazırsanız çalışma odalarında üretkenliği artıracak çalışma odası dekorasyonu önerilerini sıralamaya başlıyoruz:

Çalışma Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Ahşabın sıcaklığından yararlanın.

Doğal taşlarla örülmüş bir eve girdiğinizde kendinizi rahat hissetmenizin nedeni, ilkel benliğinizin sizi geçmişe götürmesidir. Atalarınızın taşlarla örülen evler içerisinde yaşadığı döneme. Aynı şey çoğu zaman ahşap evler için de geçerlidir. İlk benliğiniz daha önce orada bulunmuş hissi duymanıza neden olur. Bu bir zihin oyunu gibi gelse de gerçektir. Kendinizi oraya ait hisseder ve içerisinde bulunmaktan keyif alırsınız. İşte çalışma odası tasarımı yaparken ahşap ağırlıklı bir seçimde bulunmak, bu alanın size sıcak gelmesini ve içinde bulunma isteği duyurmasını sağlar. Bu nedenle ilk olarak çalışma alanının yer döşemesini değiştirmek için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Yer döşemesi için parke seçiminde bulunurken doğal ağaç izlerini taşıyan parkeleri tercih edebilirsiniz. Renk olarak mobilyalarla tamamlayıcı durumda olması önemli, ancak küçük bir metrekareye sahipse koyu renk parkelerden ziyade açık renkleri tercih etmek daha iyi bir seçim olabilir. Ortamın daha ferah olmasına olanak sağlayacaktır. Genç odası modelleri içerisinden seçim yaparken de ferahlığa dikkat etmelisiniz.

Parke kullanmak yerine karo kullanmayı tercih edenler de olabiliyor. Özellikle karoların son dönemde etkileyici desenlere ve renklere sahip olması popülerliğinin artmasına neden olan unsurlardan biri… Ancak dikkat problemi yaşıyor ve odaklanamıyor olmaktan yakınıyorsanız çalışma odası dekorasyonu için yer karoları hiç doğru bir seçim olmayacaktır.

Beyazın yalınlığı zihninize iyi gelecek.

Kimsenin aklına gelmeyeni bulmak, zihninizin derinliklerinde kalan yaratıcılığı ortaya çıkarmak, tek bir konuya yoğunlaşmak, yazmak, hatta sayfalarca yazmak… Çalışma odası içerisinde yapmayı hedeflediğiniz faaliyetler bunlarsa beyaza sıkı sıkı sarılmanız gerekiyor. Beyaz renk zihninizi fazlalıklardan kurtarır ve o hep istediğiniz bembeyaz sayfayı açmanıza yardımcı olur. Bu sayede odaklanma problemi de tarihe karışır. Çalışma odası dekorasyonu içinde yerler, duvarlar, mobilyalar, aksesuarlar ve hatta teknolojik unsurlar bile beyaz olabilir.

Beyaz ağırlıklı bir çalışma alanı yaratmak çok da zor olmayacaktır. Duvarı baştanbaşa beyaza boyatmak, yer döşemelerini beyazla değiştirmek, beyaz bir çalışma masasına sahip olmak yeterli. Perdelerde de beyaz seçeneklerden yana olduğunuzda bu odaya girer girmez yaratıcı fikirler üretmeye başlayabilirsiniz. Tabi bu konuda yeterince ısrarlıysanız… Beyaz renk kullanmak istemiyorsanız, duvarlarınız için koyu renk seçeneklerini değil, açık mavi gibi aydınlık oluşturacak, ama bir diğer yandan da huzur verecek renkleri tercih edebilirsiniz.  Beyaz mobilya seçeneklerine web sitemiz üzerinden de erişebilirsiniz.

Oldkey Genç Odası

Büyük bir kütüphane oluşturun.

Kitaplar her zaman bulundukları ortama huzur veren unsurladır. Haliyle bir çalışma odası dekorasyonu kitapsız düşünülemez. Bütün kitaplarınızı düzgünce yerleştirebileceğiniz bir kütüphane edinmek iyi bir fikir olacaktır. Genel dekorasyona uyum sağlayabilecek özelliklere sahip, büyük ve belki biraz da eskitilmiş görünümlü bir kütüphane çalışma ortamınıza iyi gelecektir. Çalışma esnasında bir kitaba ulaşmak istediğinizde onu saatlerce aramak zorunda kalmak hem sinirlerinize iyi gelmez hem de konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olur. Tam motive olmuş çalışırken bu sistemin bozulmasını önlemek adına kitaplarınızı türlerine, konularına ya da yayınevlerine göre sıraya dizebilirsiniz.

Çok sayıda kitabınız varsa bir liste yaparak numaralandırma yoluna bile gidebilirsiniz. Bu durum ilk etapta zaman alacak olsa da ilerleyen süreçte sizi ciddi anlamda bir yükten ve zaman kaybından kurtaracaktır. Çalışma odasında kullanabileceğiniz fonksiyonel dolap seçeneklerine de Konfor mağazaları aracılığı ile ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

Yeterince büyük bir masa seçin.

Çalışma masası seçiminde hem masada bulundurmak istediğiniz unsurları göz önünde bulundurun hem de odanın genel alanını. Geniş bir alana sahipseniz dilediğiniz masayı seçmekte özgürsünüz, ancak dar bir alan söz konusu ise çalışma masası içerisinde seçim yaparken bu alanı işlevsel olarak kullanabileceğiniz bir model seçmelisiniz. Üzerinde hem teknolojik unsurları hem çalışma notlarınızı hem de diğer gerekli araçları bulunduracak olan masa hem sizin için yeterli büyüklükte hem de odanız için uygun işlevsellikte ise o masa doğru masadır.

Sıkış sıkış bir masada çalışırken kimse yaratıcı fikirler geliştiremez. Gerekirse çekmeceleri bulunan ve bu alanları kullanarak kalabalık görüntüyü ortadan kaldırmanıza fırsat verebilecek durumda olan bir çalışma masası seçiminde bulunabilirsiniz. İşlevsel, bol çekmeceli bir çalışma masası çalışırken ihtiyacınız olacak unsurları yakınınızda konumlandırabilmenize de fırsat verecektir.

Ne çok rahat ne de rahatsız edici…

Sandalye seçimi de masa seçimi kadar önem taşıyor. Küçük detaylar gibi görünseler de direkt zihni etkileyen bu detaylarda önerilerimize göre seçim yapmanız çalışma odası dekorasyonu için işinizi kolaylaştırabilir. Bu konuda fikrimiz açık: Ne çok rahat olsun ne de rahatsız edici… Sandalyeniz çok rahat olduğunda bu aşırı rahatlık uyku haline sebebiyet verebilir. Çok önemli bir teklifi incelerken bir anda bastıran bir uyku kimse için doğru zamanlama olmayacaktır.

Sert ve rahatsız edici bir koltuk da çalışma istediğin ölmesine neden olabilir. Sırf o sandalyede saatlerinizi geçirecek olma fikri bile motive olmanızı engeller. Ortam dekorasyonuna uygun model ve uygun renklerde, ideal rahatlığa sahip bir sandalye çalışma odasında verimliliği artırmak için ideal seçim olacaktır. Özellikle arkanıza yaslanmanızı engelleyecek olan tabure gibi unsurları kullanmanın verimliliğinizi olumsuz etkileyeceğini de hatırlatalım.

Yeteri kadar aydınlık…

Çalışma alanlarının aydınlık ve ferah olması önemlidir, ancak bazen karanlığa da ihtiyaç duyulabilir. Bu oda sadece ders çalışmak, şirket işlerini kontrol etmek ya da bunlar gibi yükümlülüklerini gerçekleştirmek için kullanacağınız bir oda olmayacak. Aynı zamanda düşünmek ve fikir üretmek için de zaman geçireceğiniz bir alan olacak. Çalışırken aydınlık olması için odanın durumuna göre yeterli boyutta bir ışıklandırma unsuru kullanabilirsiniz. Ancak ışığı azaltmak istediğinizde de bunu gerçekleştirebilmenize izin vermelidir.

Çalışma masası üzerinde bulunan bir aydınlatıcı düşünmek istediğiniz anlar için kurtarıcı olacaktır. Bildiğiniz gibi melatonin hormonu karanlıkta salgılanır ve bu hormon yaratıcılığın anahtarı konumundadır. Yaratıcı fikirler üretmek istediğiniz anlarda sadece masanızda bulunan küçük ışıktan yararlanın ve düşünmeye başlayın. Mutlaka iyi fikirler üretme konusunda başarılı olacaksınız.

Koyu renk perdeleri tercih edin.

Perde seçimi de çalışma odası dekorasyonu için önemli bir detay. Her zaman açık renk perdelerle ferah bir ortam oluşturulması taraftarı olsak da, çalışma odası söz konusu olduğunda bu fikirden vazgeçmemiz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazen karanlığa ihtiyacınız olabilir. Düşünmek için loş bir ortama ihtiyacınız olduğunda koyu renk fon perdeler gündüz de bu ortamı yaratmanıza olanak sağlar. Yapmanız gereken tek şey perdeleri çekmek ve düşünmeye başlamak. Tabi ki tül perde seçiminde yine beyaz önerimiz. Ancak fon seçiminde ortamın dekorasyon temasına uygun renkleri tercih edebilirsiniz.

Isının fazlası zararlı…

Çalışma odası için yoğun bir ısıtıcı kullanmak iyi bir fikir olmayabilir. Bu odada üretken olmak istiyorsanız biraz olsun serinliğe karşı kendinizi hazırlamalısınız. Yüksek sıcaklıklar uyku halini de beraberinde getirir. Uzun saatler boyunca çalışmak için girdiğiniz ortamda bir saat sonra uykunun bastırması elbette isteyeceğiniz bir sonuç değildir. Soğuk bir ortamda vücudunuzun sürekli ısınmak için çaba göstermeye odaklanmasına neden olur. Yani yine yaratıcı düşünceler koşarak uzaklaşır. Bu nedenle çalışma odasında ev için kullanılan ısınma unsurunun dışında ek bir ısıtıcı kullanmamalısınız. Ancak genel ortam için bir ısınma sistemi bulunmuyorsa, bu alanın ısınması için yeterli olabilecek ölçüde bir ısıtıcı işinizi fazlasıyla görecektir.

Bir ağaç ya da bir çiçeğe yer verin.

Çalışma odanızda sizden başka birinin bulunması konsantrasyonunuzu bozacağı için iyi bir fikir değildir, ama odada yaşamı hissettiren bir çiçek veya bir ağaç konumlanabilir. Küçük bir limon ağacı tamamen beyaz ağırlıklı çalışma odası dekorasyonu için oldukça şık bir detay olacaktır. Sevdiğiniz bir çiçek de masanızdaki yerini alabilir, ama kokusunun zihninizi yormayacağından emin olmanızda fayda var. Kurumuş çiçekler de yapay çiçekler gibi kötü enerji yayacağı için kuruduğunu fark ettiğiniz anda odanızdan çıkarmanızda fayda var. Ayrıca biberiye gibi kokusu hafıza üzerinde etkili olan bitkileri çalışma odanızda bulundurmanız da edindiğiniz bilgilerin kalıcılığını sağlamak için iyi bir seçim olabilir. Odanın genel dekorasyonuna uygun renklerde porselen saksıları tercih etmeniz atmosferin bozulmasını da önleyecektir.

Kinnon Genç Odası

Duvarlarınız konuşsun.

Odanızda hafif bir müzik dışında herhangi bir ses istemeyeceğinize eminiz, peki ya sessiz konuşmalara ne dersiniz? Merak etmeyin konuşacak olan sadece duvarlarınız olacak. Duvarlarınızda motive edici cümlelerin bulunduğu tablolar ya da benzer dekoratif unsurlar çalışma odası için mükemmel bir detay olabilir. Üretkenliğinizi artırmak istediğiniz anlarda duvarda göreceğiniz sözler ya da etkileyici resimler işe yarayabilir. Bu konuda “Stil Sahibi Gençler için 3 Farklı Genç Odası” başlıklı yazımızı okumak da iyi bir fikir verebilir.

Duvarlarınızda, masanızda ya da diğer herhangi bir aksesuarda düştüğünüz anlarda yükselmenize, umutsuzluğa kapıldığınız anlarda kendinizi iyi hissetmenize ve motive olmanıza yardımcı olacak cümlelerin bulunması hoşunuza gidecektir. Metal tasarımlara sahip bu tarz duvar aksesuarları da uygun seçenekler. Ancak şıklığının ortama uygun olduğundan emin olun. Farklı ev aksesuarı seçeneklerine sitemiz üzerinden de ulaşarak çalışma odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Teknoloji yakınınıza olsun.

Çalışma odası dekorasyonu yaparken teknolojik unsurları yakında bulundurmak şekilde tasarım yapmak işinizi kolaylaştırır. Bilgisayar zaten çalışma odası için olmazsa olmazlardan biridir. Artık bilgilerin kalıcılığını sağlamak için not alma aracımız bile bilgisayar aracılığıyla kullanılan uygulamalar olduğu için bilgisayar, çalışma odanızda bulunması gereken cihazlardan biri. Telefonunuz da öyle, ancak kendinizi soysal medyadan uzak tuttuğunuz müddetçe…

Teknoloji verimli kullanıldığı müddetçe oldukça yararlıdır ve çalışmalarınıza hız kazandırabilir, ama verimli kullanılmadığında konsantrasyonun bozulmasına neden olacaktır. Teknolojiyi yakınınıza getirirken, verimliliğinizi bozacak unsurları uzak tutmaya dikkat edin. Eğer çalışma odası bir öğrenci için hazırlanacaksa teknolojiyi odaya dâhil etmek çok da iyi bir fikir olmayabilir. Dikkatinin dağılması söz konusu olacağı için verimli bir ders çalışma durumunu gerçekleştirmek de zor hale gelecektir. Bilgisayar ve telefonu mola sürelerinde bu odaya dâhil etmek kurtarıcı bir fikir olabilir.

Çalışma odası dekorasyonu yaparken edindiğiniz deneyimleri ve seçimlerinizi de bizlerle paylaşabileceğinizi unutmayın!