Evinizde sadece kendiniz için özel bir alan hazırlamak isteseniz, o alanda yer vereceğiniz ilk unsur ne olurdu? Durun biz tahmin edelim: Berjer, değil mi? Fransız kültürünün ev dekorasyonundaki izlerini taşıyan berjer, arkası uzun ve kabarık, tahtı andıran stilde, tek kişilik koltuklar olarak literatürdeki yerini alıyor. İlk örnekleri 15.yüzyılda görülen berjer, 21.yüzyılda da hala favori ev dekorasyonu unsurlarından biri olmayı başarıyor. Tasarımına göre klasik ya da modern görünümlere sahip olsa da tek başına evin havasını değiştirmeye yetiyor diyebiliriz. Berjer koltuk modellerinden yararlanarak kendiniz için hazırlayacağınız o özel alanı oldukça şık ve konforlu hale getirebilirsiniz. Bir de kitaplık olsa hiç fena olmaz, öyle değil mi?

Salonlar için de berjer modelleri sık sık tercih edilen unsurlardan biri oluyor. Özellikle son dönemde fazlasıyla popüler olan köşe takımları ile birlikte keyifle kullanılıyor. Evini yenileyenlerin ya da yeni evlilerin tercihi olan köşe koltuk takımları, tekli koltuk seçenekleriyle birlikte tamamlandığında ortaya hem konforlu hem de şık bir alan çıkabilir. Ancak burada tekli koltuğun köşeli koltuk için uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Farklı stillere sahip olduklarında bir uyum yakalanamayacağı için dekorasyonu hoşunuza gitmeyebilir. Bu da o alanda zaman geçirmekten keyif almayacağınız anlamına gelir. Keyifli bir ortam oluşturmak için kullanmaktan keyif alacağınız tekli koltuklar, aynı zamanda ortamın konfor unsuru haline geleceği için, ev dekorasyonunda yapmış olduğunuz en iyi seçim haline gelebilirler.

Berjer koltuklarla evinizin havasını değiştirmeye hazır mısınız?

Ev dekorasyonunda baş kahraman olarak nitelendirebileceğimiz berjerler, aslında yalnızca ek kişilik bir koltuk değil, aynı zamanda keyif koltuğudur. Keyifli anlarınıza eşlik edeceğinize eminiz, çünkü bu koltuğun ortaya çıkış amacı bile bir zevke dayanıyor. Yüksek ve kabarık sırt kısmıyla bilinen berjer, şömineye doğru oturan insanların yüzlerini ateşten korumak amacıyla tasarlanmış bir koltuktur. Bu nedenle asla yalnızca bir tekli koltuk vasfında olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Nerede kullanırsanız kullanın baş köşenin sahibi olacağı kesin görünen berjerler, evinizin havasını değiştirmek istediğiniz anlarda da güçlü bir kurtarıcı olacaktır.

Berjer Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Elche Koltuk Takımı
  • Berjerler her koltuk takımı ile uyum yakalayabilecek türde koltuk modelleri olduğu için, renklerinde uyum yakalandığı müddetçe seçim yapmak çok da zor olmayacaktır. Ancak birlikte kullanılacak olan koltuk takımı ile uyum yakalayacağından emin olmak gerekir. Özensiz bir seçim yapıldığında ortamda oluşturmak istediğiniz hava tam olarak mümkün olmayabilir.
  • Kullanım amacına göre berjer koltuk seçiminde bulunmak önemlidir. Eğer kullanılacağı alanda oturmaktan ziyade, dekoratif amaçlı bulundurulacaksa, oturma alanının genişliği problem olmayabilir. Ancak sürekli kullanılacağı düşünülüyorsa, oturma alanı geniş olan ve konfor sunan berjerleri tercih etmeniz akıllıca olacaktır.
  • Kollu ve kolsuz olmak üzere 2 farklı türde tekli koltuk olarak satılan berjer, eğer kitap okumak ya da dinlenmek için kullanacağınız bir koltuk olacaksa, kollu modellerden yana seçim yapmalısınız. Böylece rahat rahat kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir, şömine karşısında konumlandırarak soğuk günlerde şömine ateşinin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Hantal olmayan bir berjer, temizlik sırasında yerini değiştirirken daha kolay hareket etmenizi sağlar. Bu sebeple seçim yaparken işlevselliğine de dikkat edilmelidir.
  • Berjer alırken temizlik aşamasının da kolaylaşmasını sağlamak adına silinebilir kumaş yapısına sahip olmasına özen göstermek gerekir. Özellikle kullanılacağı ortamda küçük çocuklar da bulunacaksa, çok sık lekelenme ihtimali olduğu için silinebilir özellikte bir kumaşın kullanılmış olması işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Berjer modelleri içinde açık renkli seçeneklerden yana seçim yapıldıysa bu kullanılacağı alanın geniş görünmesine olanak sağlayacaktır. Eğer küçük metrekareli bir alanda berjer kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka açık renkli modellerden yana seçim yapmanızı öneririz.

Berjer Modelleri Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı?

Tam hayal ettiğiniz gibi deniz manzaralı bir ev buldunuz diyelim. Bir an önce evi görmek için hızlı hızlı çıktınız merdivenleri. İçeri girdiğinizde geniş pencerelerden salona dolan güneşle karşılaştınız. Bembeyaz duvarlar, aydınlık bir alan. Pencereye yaklaştığınızda o muhteşem manzarayı gördünüz. Ve istemsizce şu cümleyi kurdunuz: Buraya da iki berjer atarız…

Evinizin kusursuz manzarasınız berjer koltuklarla taçlandırın.

Hayallerinizde bile kendisine yer bulan berjer koltuk modelleri, evinizin en gözde eşyası olarak salondaki yerini alabilir. Odanın bütünlüğünü tamamlayarak daha şık ve gösterişli bir hal almasına da olanak sağlayacak olan bu tekli koltuklar, manzarayı görebileceğiniz şekilde pencere önünde konumlandırılabilir. Ayrıca evde şömine varsa onun karşısı da berjer için uygun olacaktır. İki berjer arasında küçük bir zigon sehpa kullanmak da hem şıklık kazandırır hem de burada keyif yaparken işinizi kolaylaştırır. Berjer ortamda kullandığınız renkler ve genel stille uyumlu olduğunda çok daha şık bir ortamın yaratılması mümkün olacaktır.

Fam Koltuk Takımı

Berjer modelleri söz konusu olduğunda renkler de dikkat edilmesi gereken konulardan biri oluyor. Ortamın dekorasyonuna göre sıcak renklere sahip berjerler tercih edilebilir. Eğer birlikte kullanılacağı koltuk takımları tek renk ve sade tasarıma sahipse, tekli koltuk seçimi canlı renklerden yana yapılabilir. Ayrıca patchwork kumaşlarla kaplı olan modeller de iyi bir seçim olacaktır. Eğer uygun alan varsa berjerlerin karşısına ayaklarınızı uzatabileceğiniz puflar da koyabilirsiniz.

Ev değişikliği yaptınız ve berjerlerden biri salonunuza sığmadı mı? Bu harika bir haber olabilir. Yapmanız gereken tek şey bu berjer koltuk ile kendinize bir okuma köşesi oluşturmanız. Yatak odasında uygun bir alanda berjeri konumlandırabilir, bir lambaderden de destek alarak kusursuz bir okuma ortamı yaratabilirsiniz. Çalışma odanız bulunuyorsa burada da okuma köşesi tasarlayabilirsiniz. Oldukça sıcak ve huzurlu bir alan olacağına eminiz.

Evinizde Vintage Esintisi için Berjer…

Aklı hala mazide olanlardansanız, ev dekorasyonunda da eskinin izlerini taşımayı seviyor olmalısınız. Bir karakteri bulunan, stil sahibi yaşam alanlarında sık sık tercih edilen vintage esintilere sahip eşyalar oluyor. Antika bir vitrin, eskitme yapılmış sehpalar, eski bir kitaplık ve son olarak berjer… Berjer modelleri içerisinde mutlaka sizi geçmişe götürecek seçenekleri görebilirsiniz. Ayakları ve kol kısımları 70’li yıllardan izler taşıyan berjerler, vintage atmosfer oluşturmak isteyenlerin tercihi oluyor. Böyle bir ev dekorasyonu yapmak istediğinizde son değil, ilk sahip olmanız gereken şeyin vintage tasarıma sahip berjer olduğunu unutmamalısınız. Berjerden sonraki detaylar kolay tamamlanabileceği için aslında işin kolay kısmını sona bırakmış olacaksınız. Bu ortamda perdelerde de vintage modelleri tercih ettiğinizde tam anlamıyla kusursuz bir vintage ev dekorasyonunu hayata geçirmiş olabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda şık seçenekleri tercih etmek, modern aksesuarlarla ortamın havasını değiştirmek ve kaliteli bir markanın ürününe yaşam alanlarınızda yer vermek için Konfor web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın!