Bayramı yaklaşırken çoğu evde tatlı bir telaş başladı. Bu telaşlar içerisinde en bilineni elbette bayram temizliği… Sarmalar sarıldı, tatlılar yapıldı ve sıra bütün evi dip köşe temizlemeye geldi. Malum bayram boyunca her gün misafirleriniz olacak. Eminiz siz de sevdiklerinizi tertemiz bir evle karşılamak istersiniz.

Evlerimizi zaten sıklıkla temizliyoruz ama bayram temizliği daha kapsamlı oluyor. Peki bunu yaparken nelere dikkat etmeli, nereden başlamalıyız? Gelin bu konuya yazımızın devamında değinelim:

Bayram Temizliğine Nereden Başlamalıyız?

Bayram temizliği fazlasıyla kapsamlı olduğu için her güne ayrı bir program yazarak planlı bir şekilde temizlik yapmak yorgunluğunuzu en aza indirebilir. Öncelikle evdeki dağınıklıklardan ve kullanılacak durumda olmayan fazlalıklardan kurtularak başlarsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra camlarınızı ve duvarlarınızı silerek devam edebilirsiniz. Sonrasında ise sıra salonun olmazsa olmazı koltuk takımları ve dolaplara geliyor. Dolaplarınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken ilk şey mobilyanın malzemesine göre temizlik ürünü kullanmak olmalıdır. Örneğin, doğal ahşap için kullanılan temizlik ürünlerinin lake kaplama ürünlerde kullanılamayacağı gibi ayrımları göz önünde bulundurmalısınız.

Mobilyalarınız lake ise pamuklu bir bezle ve saf suyla temizlemeniz yeterli olacaktır. Lake zarif olduğu kadar kullanımı da zor bir kaplamadır. Sert hareketlerle ve gereğinden fazla deterjan karışımlarıyla temizlemeye çalışırsanız çizilmesine, mobilyanın kalitesine göre de sararmasına neden olabilirsiniz. Temiz suyla yüzeyini sildikten sonra ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz, aksi taktirde su kuruduktan sonra leke bırakabilir.

Eğer mobilyalarınız lam kaplama ise ıslak bırakmamaya daha fazla özen göstermelisiniz. Lam kaplama mobilyaların kenarları PVC olacağından suyu çekerek kaplamanın kabarmasına veya soyulmasına neden olabilir. Carpinus Yemek Odası Takımı gibi ahşap mobilyaları temizlerken de ahşap koruyucu özelliğe sahip deterjanları kullanabilirsiniz. Tabi ki bunları da yine ürünlerin arkasındaki kullanım önerilerinin dışına çıkmadan kullanmanız gerekiyor. Gözleri kamaştıracak kadar parlak dolaplara sahip olmaya çalışırken mobilyalarınızın ömrünü kısaltmak istemezsiniz. Eğer ahşap temizliğinde kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız her evde bulunabilecek birkaç malzemeyle hazırlanan doğal temizlik ürünlerinin tariflerine de başvurabilirsiniz.

Yüzeyi silerken kullandığınız bezi iyice sıkarsanız su lekesi kalmayacaktır, aksi halde kuru bir bezle mobilyanızı tekrar silmeniz gerekecektir. Mobilyalarınız cam veya ayna kapaklıysa, bu kısımları sade suyla temizledikten sonra kurulamanız yeterli olacaktır. Cam ve aynalarda deterjan kullanımı çoğu zaman bulanık bir görüntü oluşturabiliyor. Bu nedenle deterjansız bir bezle tekrar silmeniz gerekebilir.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Strada Koltuk Takımı

Bayram temizliği deyince normal temizlikten farklı olarak dolapları ve vitrinleri hallettikten sonra koltukların temizlenmesi kalıyor. Eğer koltuk minderlerinizin kılıfları çıkarılabiliyorsa şanslısınız. Yıkama uyarılarını kontrol ettikten sonra uygun derecede çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Kılıflar çıkarılamıyorsa koltuk temizliği biraz uğraştırıcı olabilir. Koltuklarınızı silmeden önce elektrikli süpürgeyle üzerindeki tozlardan kurtulmanız daha doğru olacaktır, böylece tozlar ve kalıntılar silerken içine işlemeyecektir. Varsa kullanma kılavuzundan kumaş temizleme kodlarına baktıktan sonra uygun maddeyle temizlemeye başlayabilirsiniz. Kullanacağınız deterjanın koltuğunuza zarar verip vermeyeceğinden emin olamıyorsanız koltuğunuzun dışarıdan görünmeyecek küçük bir noktasına deterjanı uygulayıp birkaç saniye gözlem yaptıktan sonra içinizi rahatlatabilirsiniz. Koltuğunuzu silerken bezinizin çok ıslak olmamasına dikkat ederseniz, ıslaklık süngerine geçmeyecek ve kısa sürede kuruyacaktır.

Koltuklarınız deriyse veya deri kısımları varsa bol suyla ve deterjanla temizlikten vazgeçmelisiniz. Fazla su ve deterjan kullanımı derinin yağını kaybetmesine ve bir süre sonra çatlayıp matlaşmasına neden olur. Deri koltuklarınızı sileceğiniz suya deri losyonları ekleyerek yağını kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Çevrenizde bu losyonları bulamıyorsanız deriyi sade suyla temizledikten sonra vazelin, el kremi veya çok az miktarda badem yağı sürerek aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Koltuklarınızı temizlerken fark ettiğiniz ve nasıl çıkaracağınızı bilemediğiniz lekeler varsa koltuk temizleme püf noktaları konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bayram temizliği yaparken salonlarımızın en fazla kirlenen üyelerinden halıları da unutmamak gerekiyor. Halı yıkama hizmeti veren şirketlerden yararlanarak zaman kazanabilirsiniz. Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken, halınızın yeterince durulandığından emin olmak. Aksi halde deterjan kalıntıları halınızın tüylerinin sertleşip birbirine yapışmasına neden olabilir. Ayrıca bu kalıntılar çocukların sağlığı için de zararlı olabilir.

Salonlar ve oturma odalarının olmazsa olmaz parçalarından biri de perdeler. Her reklama konu olan kar gibi beyaz tüller için her ev hanımının kendine has yöntemleri vardır değil mi? Kaliteli markaların tül deterjanlarının yanı sıra süte yatırmak, makineye şeker, sirke, kaya tuzu gibi maddeler atmak… Deterjanlarla yetinemem, göz kamaştıracak kadar beyaz tüllerim olmalı diyorsanız, deterjanınızla beraber bu yöntemlerden birini de deneyebilirsiniz. Tabi ki güneşliklerinizde ve fon perdelerinizde bu yöntemleri önermiyoruz.

Temizliğin son günü ahşap temizleyici eklediğiniz ılık suyla parkelerinizi ve kapılarınızı silip, LCD temizleme losyonuyla televizyonunuzun tozunu aldıktan sonra perdelerinizi takabilir, bayrama temizlik kokusuyla girebilirsiniz.

Bayram temizliği bittiğine göre rahat bir nefes alabilir, misafirlerinizi ağırlamaya başlayabilirsiniz.

Ev dekorasyonu ve temizliği ile ilgili fikir edinmek için Konfor Mobilya Blog’u takip edebilirsiniz.