Annelerin kaçarak uzaklaştığı, yeni evlilerin arayıp da bulamadığı, aslında hepimizin hayali Amerikan mutfak… Son dönemde çok daha popüler hale gelmesi Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu konusunu da fazlaca güne getirmeye başladı. Ortama Avrupai bir atmosfer kazandırıyor olması sebebiyle fazlasıyla sevilen ve ev dekorasyonunda trend unsurlardan biri haline gelen açık mutfaklar, ilk kullanım yeri Amerika olduğu için bu isimle alınıyor.

Amerikan mutfağı tarif etmek gerekirse, salon içerisinde mutfak kısmının tezgâhla ayrıldığı, salon ve mutfağın bir arada tasarlandığı stiller olarak belirtebiliriz. Çok avantajı bulunduğu gibi, dezavantajı da bulunan bu mutfaklar, dekorasyon konusunda ilgi çekici tasarımların ortaya çıkmasına olanak sağlayabiliyor. Aslında bu kadar fazla talep görüyor olmasının nedenlerinden biri de salon dekorasyonu için ortaya çıkardığı görsel estetiktik… Peki, bu görsel estetikliği ortaya çıkarmak için nasıl bir dekorasyon stili benimsenmeli?

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Sade ve Modern Tasarımlar…

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken ilk unsur, sadelik… Amerikan mutfağın salondaki sağlamış olduğu liderlik, başka bir gösterişli unsur için çok da yer açmıyor. Modacıların da dediği gibi, yalnızca bir yıldız yeterli! Bu sadece kıyafetlerin kombini için değil, eşyaların uyumu için de geçerli bir unsur. Mutfakta gösterişli, şık ve dikkat çekici bir dolap kullanışmışsa, Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu için yıldızı olacağı için diğer mobilyalarda sade seçenekleri tercih etmek gerekir.

Elche Koltuk Takımı

Açık mutfaklı salon stili fazlasıyla modern olduğu için, ev dekorasyonunda da modern mobilya seçiminde bulunmak gerekiyor. Modern ve sade formlara sahip olan mobilyalar, Amerikan mutfakla başarılı bir uyum yakalayabilir. Genellikle ortamın aydınlık görünmesi için mutfak dolaplarında tercih edilen renkler açık renklerdir. Sadeliğin sembolü olarak krem ve beyaz iyi bir seçim olabilir. Açık mint rengi de yeni nesil Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu için hoş bir seçenek olacaktır. Elche koltuk takımı da Amerikan mutfaklı dekorasyon yaparken kullanılabilecek koltuk takımı seçeneklerinden biri olabilir.

Köşe Takımı ile Konforlu Bir Ortam…

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu yaparken temelde dikkate alınması gereken unsur konfordur. Özgürlüğüne ve rahatına düşkün olanların beklentilerine cevap veren bu dekorasyon stilinde, elbette kullanılacak eşyaların rahatlığına dikkat etmek gerekir. Hem stil itibariyle hem de konfor açısından bu tip salon dekorasyonu seçeneklerinde köşe takımlarını kullanmak doğru bir seçim oluyor.

Köşe koltuk takımları geniş minderleri ile konfor sunarken, özel tasarımları ile Amerikan mutfaklı salonlar için ideal seçenek olabiliyor. Bir de berjer ile tamamlandığında şık ve konforlu bir alan yaratmaya olanak sağlayan köşe koltuklar, doğru seçimler yapıldığında beklediğinizden çok daha etkileyici bir görünüm kazandırabilir. Amerikan mutfaklı salonlarda kullanmak üzere köşe takımı seçeneklerine web sitemiz üzerinden ulaşarak fikir edinebilirsiniz.

Dekorasyon Stiline Uygun Bir Orta Sehpa…

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu için farklı bir havası ve modern bir duruşu olduğunu söylemiştik. Bu duruşa en çok yakışacak olan aksesuarların başında orta sehpa geliyor. Köşe koltuk takımınızı bir berjer ile tamamladığınızı düşünün. Ortada yer döşemesini tamamen kapatmayacak olan bir halı ve üzerinde orta sehpa… Modern tasarımıyla dikkat çeken bir sehpa bulmak çok da zor değil. Bu konuda sehpa örneklerini görmek için web sitemizi de ziyaret edebilir, aksesuarlar kategorisi üzerinden modeller ve fiyatlar hakkında fikir edinme şansına sahip olabilirsiniz.

İşlevsel Dolaplar…

Amerikan mutfak bulunan salonlarda genel olarak dağınık bir görünümün olacağı düşüncesi hâkimdir. Bu stilde evleri tercih etmeyenlerin genel sebebi, dağınıklığı engelleyemeyeceği fikridir. Bir tarafta mutfağın durumu diğer tarafta salon derken, özellikle çocuklu aileler için düzenli bir salon çok da mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu tip Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu sırasında geniş ve işlevsel dolap seçeneklerine fazlasıyla yer vermek gerekir. Mutfak için her türlü kalabalığı içerisine alabilecek dolaplar edinirken, oturma alanında da seçimlerinizi geniş bölmeleri bulunan unsurlardan yana yapabilirsiniz.

Ayer TV Ünitesi

Özellikle TV ünitesi ortamın düzenini koruma konusunda iyi bir yardımcı olabilir. Bol raflı ve kapaklı dolapları bulunan bir ünite seçiminde bulunduğunuzda, ortamda kalabalık yaratacak olan birçok unsuru televizyon konsolunun bölmeleri içerisinde konumlandırabilirsiniz. Eğer satın aldığınız ünitenin alt dolapları fazlasıyla geniş, ama raf bulunmadığı için eşyaları organize etme konusunda sorunlu ise, burada hazır rafları kullanabilir ya da ölçüsüne göre aynı renkte raf yaptırıp monte edilmesini sağlayabilirsiniz. Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu için işlevsel özellikte dolap seçimi bazen sandığınızdan daha fazla önem taşıyabilir.

Sadece Amerikan mutfaklı değil, diğer salonlar için de dolap seçimleri önemli bir detaydır. Özellikle TV ünitesinin dolaplarını da kullanmayı planlıyorsanız, geniş ve kullanışlı dolap seçenekleri bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. TV üniteleri konusunda bir fikre ihtiyacınız varsa, sitemiz üzerinden modelleri görebilir, dekorasyonlarından ilham alabilirsiniz.

Amerikan Mutfaklı Salonların Eskileri ve Artıları

Daha çok sosyallik…

Amerikan mutfak stilinin sunduğu en büyük artının sosyallik olduğunu söyleyebiliriz. Bu tip bir salona sahip evinizin olması sizi sosyal ortamların en popüleri yapmaz, ama eve gelen misafirlerinizle daha çok ilgilenebilmenize olanak sağlar. Mutfakta ikramlık bir şeyler hazırlarken geçirdiğiniz süre boyunca, yine ortamda olmayı başarır ve konulara dâhil olabilirsiniz. Bu hem sizi çok mutlu eder hem de misafirlerinizi.

Daha fazla düzen isteği…

Biraz önce bu mutfak stilinin ne çok sosyallik sağladığını söyledik, ama bu durum bazen yorucu da olabilir. Yani evinizde misafirleriniz bulunduğunda mutfağı daha düzenli tutmak ve dağınıklığı ortadan kaldırmak istersiniz. Bu da daha çok efor sarf etmeniz anlamına gelir. Dağınık ve kötü görünmesini istemeyeceğiniz için, mutfakta iş yükünüz biraz daha artacaktır.

Her zaman modern…

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu konusunda modası geçmeyen tasarımlar yapmak istiyorsanız, özenli seçimlerle bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu tarz evlerin zaten modasının geçmediği aşikâr. Zaten elinizde böyle bir avantaj varken, sadece modern mobilya seçimlerinde bulunmak işinizi kolaylaştıracaktır. Her zaman modern bir salona sahip olmak için koltuk takımı seçeneklerimize göz atmanızda da yarar var.

Kötü koku problemi…

Amerikan mutfaklı salonların bilinen en büyük problemi yemek kokularıdır. İyi bir davlumbaz kullanılmadığında her yemeğin kokusu birbirine karışır ve maalesef salona yayılır. Koltuklar, perdeler ve hatta halı üzerine sinen bu yemek kokuları, ortam havalandırılmadığı zaman oldukça çirkin bir kokunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple Amerikan mutfak stilinde bir yaşam alanına sahipseniz, kötü kokuları engellemek için ortamın sık sık havalandırılmasını sağlamalı ve koku gidericilerden yararlanmalısınız. Mumlar da bu konuda iyi bir yardımcı olabilir. Salonun çeşitli alanlarında mumlara yer vererek hem şık hem de kötü kokulardan uzak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Daha geniş bir hareket alanı…

Yaşam alanlarınızda özgürce hareket edebilmek ve ferah ortamlara sahip olmak istiyorsanız, Amerikan mutfak bu konuda iyi bir etki yaratabilir. Geniş bir özgür alan bırakan bu stil sayesinde, salon dekorasyonu için de mobilya seçiminde kendinizi sınırlandırmak zorunda kalmazsınız. Mutfak işlerinizi rahatça hareket ederek gerçekleştirirken, salonda şık ve ferah bir ortam yaratabilmek için, açık mutfak kurtarıcınız olabilir.

Amerikan mutfak konusundaki deneyimlerinizi bizimle paylaşmaya ne dersiniz?